banner147

Ev Hizmetlerinde çalışanlar ve Kadın Sigortalılarda Teşvik

09 Ağustos 2015, 20:49
Ev Hizmetlerinde çalışanlar ve Kadın Sigortalılarda Teşvik
 09 Ağustos 2015 Pazar 18:07Hatırlanacağı gibi, ev işlerinde çalışanlar için ilk defa 11.08.1977 tarihli ve 2100 sayılı Kanunda yapılan bir düzenleme ile sadece "ücretle ve sürekli olarak çalışanlar" Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamına dahil edilmişlerdi. Sürekli olmayıp, kısmi süreli, gündelikçi olarak ayda bir kaç dün ev hizmetlerinde çalışanlar, sigortalı sayılmayarak kapsam dışında bırakılmışlardı. Uzun yıllardan beri tartışılan ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılık konusu, 10.09.2014 tarih ve 6552 sayılı Torba Kanun'la 5510 sayılı Kanuna eklenen bir ek madde ile ev hizmetlerinde bir veya birkaç kişi tarafından çalıştırılanların sigortalı sayılacaklarına dair yapılan düzenleme, 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Ev Hizmetlerinde çalışanlar  ve Kadın Sigortalılarda Teşvik

1 Nisan 2015 tarihinden geçerli olmak üzere; Ev hizmetlerinde çalışanlar 10 günden az ve 10 günden çok çalışanlar olarak 2'ye ayrılmıştır.
Ev hizmetlerinde (yemek, temizlik, çocuk, hasta, yaşlı bakımı vb.) bir veya birden fazla gerçek kişi tarafından  çalıştırılan ve çalışma süresi ay içinde 10 gün ve daha fazla olanlar, zorunlu olarak kanunun 4/a maddesi kapsamında sigortalı sayılacak ve bunlar hakkında 5510 sayılı Kanunun bu kapsamdaki sigortalılara ilişkin tüm hükümler uygulanacaktır.

Ev hizmetlerinde bir veya birden fazla gerçek kişi tarafından  çalıştırılan ve çalışma süresi ay içinde 10 günden az olanlar için, çalıştırıldıkları gün kadar çalıştıranlar (ev sahibi) tarafından asgari ücret üzerinden % 2  oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödenecektir. “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalıştırılacaklara İlişkin Form” ile çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar ilgili SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine yapılacak. Çalıştırılan kişinin değişmemesi ve 10 günden az çalışmanın izleyen aylarda da devam etmesi ve bu durumun Form’da belirtilmesi halinde her ay için ayrıca bildirim yapılmayacaktır.

Anılan Kanunda, bahse konu teşvikten yararlanabilmek için sigortalının ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması şartı da aranıyor olmakla birlikte, ev hizmetlerinde çalıştırılan sigortalıların ilk defa tescil edilen (ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan) işyerlerinden bildiriliyor olmaları durumunda, ortalama sigortalı sayısından söz edilemeyeceğinden, ev hizmetlerinde çalıştırılmak üzere işe alınan kadın sigortalıların yalnızca 18 yaşından büyük ve son altı aylık süre içinde işsiz olmaları,sözkonusu teşvikten yararlanılması için yeterli olacaktır.

Bu çerçevede teşvikle ilgili olarak, ev hizmetlerinde çalıştırılmak üzere işe alınan kadın sigortalılardan dolayı4447/Geçici 10. madde teşvikinden yararlanılabilmesi için sigortalı işe giriş bildirgesi düzenlenip Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderildikten sonra, sigortalının e-Bildirge ekranlarında mevcut “4447/Geç.10.md. Sigortalı Giriş.“ ekranları vasıtasıyla sisteme tanımlanması, ayrıca aylık prim ve hizmet belgelerinin 06111 sayılı kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenmesi ve işveren tarafından ödenmesi gereken primlerin de yasal süresi içinde ödenmesi gerekmektedir.

Hal böyle olmakla birlikte,  ev hizmetlerinde çalışan bir sigortalının işten ayrılıp yerine altı aylık süre içinde başka bir sigortalının alınması halinde yeni işe alınan işçi 18 yaşından büyük ve son altı aylık süre içinde işsiz olsa dahi ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılmaması nedeniyle, teşvikten yararlanılması mümkün olamayacaktır.

Aylık prim ve hizmet belgelerinin 06111 sayılı Kanun numarası seçilerek düzenlenmesi halinde, 2015 yılının ikinci altı aylık diliminde ay içinde 30 gün çalışan ve brüt 1.273,50 TL ücret alan bir sigortalı için işsizlik sigortası primi de dahil 477,56 TL yerine, 191,03 TL prim ödenecektir.Sigortalının kısmi süreli iş sözleşmesine istinaden çalıştırılıyor olması nedeniyle prim ödeme gün sayısının 30 günden az olduğu durumlarda ödenecek prim ve yararlanacak teşvik tutarı da bu nispette olacaktır.
 
Sözkonusu teşvikten, ev hizmetlerinde çalıştırılan kadın sigortalının işe başladığı tarihten itibaren İş-Kur’a kaydının bulunmaması halinde 24 ay süreyle, İş-Kur’a kaydının bulunması (İş-Kur’a kayıtlı işsiz olması) halinde ise 30 ay süreyle yararlanılabilecektir.

Ev hizmetlerinde çalıştırılan sigortalıların anılan Kanundaki şartları taşımaması veya ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılmaması ya da yararlanma süresinin dolması halinde, bu kişileri çalıştıran işverenlerce bu defa 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde öngörülen beş puanlık prim indiriminden yararlanılması mümkün olacaktır.

Beş puanlık prim indiriminden yararlanılabilmesi için sigortalılar yönünden herhangi bir şart aranılmadığından, aylık prim ve hizmet belgelerinin 05510 sayılı kanun numarası seçilerek Kuruma gönderilmesi halinde ay içinde 30 gün çalışan ve brüt 1.273,50 TL ücret alan bir sigortalı için işsizlik sigortası primi de dahil 477,56 TL yerine, 413,89 TL prim ödenecektir.         

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner151
  banner144
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Gündem Şişli Beşiktaş Yeni Sayısıyla Yayında!
  • GÜNDEM-ŞİŞLİ-BEŞİKTAŞ - 28 Nisan 2016 Manşeti
  Arşiv